FISK, Jonathan

1778–1832

Biography

FISK, Jonathan, a Representative from New York; born in Amherst, N.H., September 26, 1778; attended the public schools; taught school; moved to Newburgh, N.Y., in 1800; studied law; was admitted to the bar in 1802 and commenced practice in Newburgh; elected as a Republican to the Eleventh Congress (March 4, 1809-March 3, 1811); elected to the Thirteenth and Fourteenth Congresses and served until his resignation in March of 1815 (March 4, 1813-March 1815); accepted the position of United States attorney for the southern district of New York, to which he was appointed by President Madison, March 1815-June 30, 1819; resumed the practice of law; died in Newburgh, N.Y., July 13, 1832; interment in Old Town Cemetery.

View Record in the Biographical Directory of the U.S. Congress

[ Top ]

External Research Collections

Columbia University
Rare Book and Manuscript Library

New York, NY
Papers: December 22, 1817. 1 letter. Finding aid in repository.

New-York Historical Society

New York, NY
Papers: In the John W. Taylor Correspondence and Papers, 1804-1846, 2.8 linear feet Correspondents include Jonathan Fisk.
[ Top ]

Bibliography / Further Reading

Barlow, William. "Jonathan Fisk's Attempt to Relocate the Nation's Capital." New-York Historical Society Quarterly 53 (January 1969): 64-77.

[ Top ]