Democratic Whips (1899 to present)

Oscar Wilder Underwood/tiles/non-collection/i/im_people_demwhip_2005_141_004.xml Collection of the U.S. House of Representatives
About this object
Oscar Underwood of Alabama was the first Democratic Whip.
The Democratic Whip assists the Democratic leadership in managing the party's legislative program on the House floor. The Whip keeps track of all legislation and ensures that all party members are present when important measures are to be voted upon. Information on the current activities of the Democratic Whip is available at the House Democratic Whip's Web site.

In the 61st–62nd and the 64th–66th Congresses, there is no official record in the minutes of the Democratic Caucus or elsewhere of the name of the Democratic Whip.

Congress and Years Name State or Territory
56th (1899–1901) UNDERWOOD, Oscar Wilder AL
57th (1901–1903) LLOYD, James Tilghman MO
58th (1903–1905) LLOYD, James Tilghman MO
59th (1905–1907) LLOYD, James Tilghman MO
60th (1907–1909) 1 LLOYD, James Tilghman MO
63rd (1913–1915) BELL, Thomas Montgomery GA
67th (1921–1923) OLDFIELD, William Allan AR
68th (1923–1925) OLDFIELD, William Allan AR
69th (1925–1927) OLDFIELD, William Allan AR
70th (1927–1929) 2 OLDFIELD, William Allan AR
70th (1927–1929) 3 MCDUFFIE, John AL
71st (1929–1931) MCDUFFIE, John AL
72nd (1931–1933) MCDUFFIE, John AL
73rd (1933–1935) GREENWOOD, Arthur Herbert IN
74th (1935–1937) BOLAND, Patrick Joseph PA
75th (1937–1939) BOLAND, Patrick Joseph PA
76th (1939–1941) BOLAND, Patrick Joseph PA
77th (1941–1943) 4 BOLAND, Patrick Joseph PA
77th (1941–1943) RAMSPECK, Robert C. Word GA
78th (1943–1945) RAMSPECK, Robert C. Word GA
79th (1945–1947) 5 RAMSPECK, Robert C. Word GA
79th (1945–1947) SPARKMAN, John Jackson AL
80th (1947–1949) MCCORMACK, John William MA
81st (1949–1951) PRIEST, James Percy TN
82nd (1951–1953) PRIEST, James Percy TN
83rd (1953–1955) MCCORMACK, John William MA
84th (1955–1957) ALBERT, Carl Bert OK
85th (1957–1959) ALBERT, Carl Bert OK
86th (1959–1961) ALBERT, Carl Bert OK
87th (1961–1963) ALBERT, Carl Bert OK
87th (1961–1963) BOGGS, Thomas Hale, Sr. LA
88th (1963–1965) BOGGS, Thomas Hale, Sr. LA
89th (1965–1967) BOGGS, Thomas Hale, Sr. LA
90th (1967–1969) BOGGS, Thomas Hale, Sr. LA
91st (1969–1971) BOGGS, Thomas Hale, Sr. LA
92nd (1971–1973) O'NEILL, Thomas Philip, Jr. (Tip) MA
93rd (1973–1975) MCFALL, John Joseph CA
94th (1975–1977) MCFALL, John Joseph CA
95th (1977–1979) BRADEMAS, John IN
96th (1979–1981) BRADEMAS, John IN
97th (1981–1983) FOLEY, Thomas Stephen WA
98th (1983–1985) FOLEY, Thomas Stephen WA
99th (1985–1987) FOLEY, Thomas Stephen WA
100th (1987–1989) COELHO, Tony CA
101st (1989–1991) COELHO, Tony CA
101st (1989–1991) 6 GRAY, William Herbert, III PA
102nd (1991–1993) 7 GRAY, William Herbert, III PA
102nd (1991–1993) 8 BONIOR, David Edward MI
103rd (1993–1995) BONIOR, David Edward MI
104th (1995–1997) BONIOR, David Edward MI
105th (1997–1999) BONIOR, David Edward MI
106th (1999–2001) BONIOR, David Edward MI
107th (2001–2003) 9 BONIOR, David Edward MI
107th (2001–2003) 10 PELOSI, Nancy CA
108th (2003–2005) HOYER, Steny Hamilton MD
109th (2005–2007) HOYER, Steny Hamilton MD
110th (2007–2009) CLYBURN, James Enos SC
111th (2009–2011) CLYBURN, James Enos SC
112th (2011–2013) HOYER, Steny Hamilton MD
113th (2013–2015) HOYER, Steny Hamilton MD

Footnotes

1Resigned from post, 1908.

2Died in office, November 19, 1928.

3Elected Sunday March 3, 1929.

4Died in office, May 18, 1942.

5Resigned from office December 31, 1945.

6Elected Whip on June 14, 1989.

7Resigned from the House, September 11, 1991.

8Elected July 11, 1991, but did not assume office until September 11, 1991.

9Resigned from office, January 15, 2002

10Elected October 10, 2001, but did not assume office until January 15, 2002.