SCOTT, Finis E.

Collection of the U.S. House of Representatives
1874–Death date unknown

Biography

a Postmaster from Tennessee; born in Woodland Mills, Obion County, Tenn., December 4, 1874; staff, United States Representative Finis J. Garrett of Tennessee; superintendent of public instruction, Dyer County, Tenn.; assistant postmaster, United States House of Representatives, circa 1911–1920; elected Postmaster of the United States House of Representatives for the Seventy-second Congress and for the seven succeeding Congresses (December 7, 1931–January 3, 1947); House minority staff, 1947–1949; re-elected Postmaster for the Eighty-first Congress and for the succeeding Congress (January 3, 1949–January 3, 1953); death date unknown.

[ Top ]