ROBERTS, Ralph R.

Collection of the U.S. House of Representatives
1897–1981

Biography

ROBERTS, Ralph H., a Doorkeeper and Clerk from Indiana; born in Rockport, Spencer County, Ind., October 16, 1897; attended Indiana University, Indianapolis, Ind.; attended United States Naval Academy, Annapolis, Md.; attended United States Military Academy, West Point, N.Y.; and attended National University (now The George Washington University) Law School, Washington, D.C.; United States Marine Corps, 1917–1918; staff, United States Representative William Wilson of Indiana, 1923–1925; secretary, Democratic National Congressional Committee, 1925–1930; staff, Speaker’s Bureau, Democratic National Committee, 1928; chairman, Spencer County, Ind., Democratic party; lawyer, private practice; elected Doorkeeper of the United States House of Representatives for the Seventy-eighth and for the succeeding Congress (January 3, 1943–January 3, 1947); officer, Democratic National Convention, 1944; elected minority clerk in 1947; elected Clerk of the United States House of Representatives for the Eighty-first Congress and for the succeeding Congress (January 3, 1949–January 3, 1953); elected Clerk to the Eighty-fourth Congress and for the five succeeding Congresses (January 3, 1955–January 3, 1967); died on December 23, 1981, in Rockport, Ind.; interment at Sunset Hill Cemetery, Rockport, Ind.

Footnotes

* Elected Doorkeeper on February 5, 1943, to fill the vacancy caused by the death of Joseph J. Sinnott. See, House Journal, 78th Cong., 1st sess., (February 5, 1943): 86.

[ Top ]