MOLLOY, James T.

Collection of the U.S. House of Representatives
1936–2011

Biography

MOLLOY, James T., a Doorkeeper from New York; born in Buffalo, Erie County, N.Y., June 3, 1936; graduated from Canisius College, Buffalo, N.Y.; attended St. John’s Law School, Brooklyn, N.Y.; fireman; schoolteacher; longshoreman; administrative assistant to the district attorney, Erie County, N.Y.; chairman, second ward, city of Buffalo, N.Y.; Chief, Office of Finance, U.S. House of Representatives, 1969–1974; appointed Doorkeeper of the United States House of Representatives for the Ninety–third Congress to fill the vacancy created by the resignation of William M. Miller, and elected for the Ninety–fourth Congress and for the succeeding nine Congresses (December 31, 1974–January 5, 1995); died on July 19, 2011, in Rochester, N.Y.

Footnotes

* Appointed “to act as and to temporarily exercise” the duties of Doorkeeper effective December 31, 1974. See, Congressional Record, 93rd Cong., 2nd sess., (December 19, 1974): 2549.

[ Top ]