MILLER, William M. (Fishbait)

Collection of the U.S. House of Representatives
1909–1989

Biography

MILLER, William M. (Fishbait), a Doorkeeper from Mississippi; born in Pascagoula, Jackson County, Miss., July 20, 1909; graduated from Pascagoula High School, Pascagoula, Miss.; graduated from Mississippi Gulf Coast Junior College, Perkinston, Miss., 1932; attended George Washington Law School, Washington, D.C.; J.D., Atlanta Law School, Atlanta, Ga.; staff, Post Office, U.S. House of Representatives; staff, Office of the Doorkeeper, United States House of Representatives; Assistant Sergeant at Arms, U.S. House of Representatives; Minority Doorkeeper, United States House of Representatives, 1947–1949 and 1953–1955; elected Doorkeeper of the United States House of Representatives for the Eighty–first Congress and for the succeeding Congress (January 3, 1949–January 3, 1953); elected Doorkeeper of the United States House of Representatives for the Eighty–fourth Congress and for the nine succeeding Congresses until his resignation on December 31, 1974 (January 5, 1955–December 31, 1974); author; died on September 12, 1989, in Greensboro, N.C.

Footnotes

* Resigned effective December 31, 1974. See, Congressional Record, 93rd Cong., 2nd sess., (December 19, 1974): 2549.

[ Top ]

Bibliography / Further Reading

Miller, William "Fishbait." The Memoirs of the Congressional Doorkeeper. As told to Frances Spatz Leighton. Englewood Cliffs, NJ: Prentice Hall, Inc., 1977.

[ Top ]