Vacancies and Successors, 109th Congress (2005–2007)

109th Congress, 2nd Session

State, District Reason for Vacancy, Successor
Ohio, 18th The Honorable Bob Ney (R-OH) resigned effective close of business November 3, 2006.
Florida, 16th The Honorable Mark Foley (R-FL) resigned effective close of business September 29, 2006.
Texas, 22nd

The Honorable Tom DeLay (R-TX) resigned effective close of business June 9, 2006.

The Honorable Shelley Sekula Gibbs (R-TX) was elected November 7, 2006 in special election.

Representative-elect Gibbs was added to the rolls of the House upon executing the oath of office on November 13, 2006.

New Jersey, 13th

The Honorable Robert Menendez (D-NJ) resigned effective close of business January 16, 2006.

The Honorable Albio Sires (D-NJ) was elected November 7, 2006 in special election.

Representative-elect Sires was added to the rolls of the House upon executing the oath of office on November 13, 2006.



109th Congress, 1st Session

State, District

Reason for Vacancy, Successor

California, 50th

The Honorable Randy “Duke” Cunningham (R-CA) resigned effective close of business December 1, 2005.

The Honorable Brian P. Bilbray (R-CA) was elected June 6, 2006 in special election.

Representative-elect Bilbray was added to the rolls of the House upon executing the oath of office on June 13, 2006.

California, 48th The Honorable Christopher Cox (R-CA) resigned effective close of business August 2, 2005.

The Honorable John Campbell (R-CA) was elected December 6, 2005 in special election.

Representative-elect Campbell was added to the rolls of the House upon executing the oath of office on December 7, 2005.  
Ohio, 2nd The Honorable Rob Portman (R-OH) resigned effective 12:00 noon April 29, 2005.

The Honorable Jean Schmidt (R-OH) was elected August 2, 2005 in special election.

Representative-elect Schmidt was added to the rolls of the House upon executing the oath of office on September 6, 2005.
California, 5th The Honorable Robert T. Matsui (D-CA) died on January 1, 2005. Vacancy effective January 2, 2005.

The Honorable Doris O. Matsui (D-CA) was elected March 8, 2005 in special election.

Representative-elect Matsui was added to the rolls of the House upon executing the oath of office on March 10, 2005.