Vacancies and Successors, 108th Congress (2003–2005)

108th Congress, 2nd Session

State, District

Reason for Vacancy, Successor

California, 5thThe Honorable Robert T. Matsui (D-CA) died on January 1, 2005. Vacancy effective January 2, 2005.
Florida, 14thThe Honorable Porter J. Goss (R-FL) resigned from the House of Representatives effective close of business September 23, 2004.
Nebraska, 1stThe Honorable Doug Bereuter (R-NE) resigned from the House of Representatives effective close of business August 31, 2004.
North Carolina, 1stThe Honorable Frank W. Ballance, Jr. (D-NC) resigned from the House of Representatives effective close of business June 11, 2004.

The Honorable G.K. Butterfield (D) was elected July 20, 2004 in special election.

Representative-elect Butterfield was added to the rolls of the House upon executing the oath of office on July 21, 2004.
South Dakota, At-LargeThe Honorable William J. Janklow (R-SD) resigned from the House of Representatives effective close of business January 20, 2004.

The Honorable Stephanie Herseth (D) was elected June 1, 2004 in special election.

Representative-elect Herseth was added to the rolls of the House upon executing the oath of office on June 3, 2004.

108th Congress, 1st Session

State, District

Reason for Vacancy, Successor

Kentucky, 6thThe Honorable Ernie Fletcher (R-KY) resigned from the House of Representatives effective close of business December 8, 2003.

The Honorable Ben Chandler (D) was elected February 17, 2004 in special election.

Representative-elect Chandler was added to the rolls of the House upon executing the oath of office on February 24, 2004.
Texas, 19thThe Honorable Larry Combest (R-TX) resigned from the House of Representatives effective close of business May 31, 2003.

The Honorable Randy Neugebauer (R) was elected June 3, 2003 in special election.

Representative-elect Neugebauer was added to the rolls of the House upon executing the oath of office on June 5, 2003.
Hawaii, 2ndSpecial Election 01/04/03. Ed Case (D) elected to the 108th Congress.