Congress Profiles

Choose which Congress to display:

109th Congress (2005–2007)

Congressional Profile

Total Membership:

  • 435 Representatives
  • 4 Delegates
  • 1 Resident Comissioner

Party Divisions:*

  • 202 Democrats
  • 232 Republicans
  • 1 Independent

*Party division totals are based on election day results.

Congress Overview

The 2004 elections increased the House Republican majority, kept the Senate closely divided, and re-elected President George W. Bush. The 109th Congress (2005–2007) responded to the devastation wrought by Hurricane Katrina in New Orleans and the Gulf Coast. Congress also reorganized the National Institutes of Health, helped low-income individuals with HIV/AIDS, extended tax reductions, and restructured the United States Postal Service for the first time in a generation.

Member Information

  • Official Alphabetical List of Members for the 109th Congress [PDF]
  • Official List of Members by State for the 109th Congress [PDF]

Learn more about the People of the People's House

Committee Information

  • Official List of Standing Committees & Subcommittees for the 109th Congress [PDF]
  • Official Alphabetical List of Members with Committee Assignments for the 109th Congress [PDF]

Leadership & Officers

Speaker of the House:
J. Dennis Hastert (R–Illinois)
Majority Leader:
John Boehner (R–Ohio) 1
Roy Blunt (R–Missouri) 2
Tom Delay (R–Texas) 3
Minority Leader:
Nancy Pelosi (D–California)
Democratic Whip:
Steny Hoyer (D–Maryland)
Republican Whip:
Roy Blunt (R–Missouri)
Democratic Caucus Chairman:
Bob Menendez (D–New Jersey)
Republican Conference Chairman:
Deborah Pryce (R–Ohio)
Clerk of the House:
Jeff Trandahl 4
Karen L. Haas 5
Chief Administrative Officer:
James M. Eagen, III
Sergeant at Arms:
Wilson (Bill) Livingood
Chaplain of the House:
Daniel P. Coughlin – Roman Catholic
Parliamentarian:
John V. Sullivan

To view complete lists of individuals who have served in these leadership and official positions since the 1st Congress, visit the People section

Discharge Petitions

Number Date Petition to Discharge
No. 0001 May 18, 2005 the Committee on Rules from the consideration of the resolution
(H. Res. 267)
No. 0002 May 24, 2005 the Committee on Rules from the consideration of the resolution
(H. Res. 270)
No. 0003 November 16, 2005 the Committee on Rules from the consideration of the resolution
(H. Res. 271)
No. 0004 December 6, 2005 the Committee on Rules from the consideration of the resolution
(H. Res. 460)
No. 0005 December 5, 2005 the Committee on Rules from the consideration of the resolution
(H. Res. 537)
No. 0006 December 6, 2005 the Committee on Rules from the consideration of the resolution
(H. Res. 543)
No. 0007 December 14, 2005 the Committee on Rules from the consideration of the resolution
(H. Res. 568)
No. 0008 December 14, 2005 the Committee on Rules from the consideration of the resolution
(H. Res. 570)
No. 0009 December 16, 2005 the Committee on Rules from the consideration of the resolution
(H. Res. 584)
No. 0010 December 16, 2005 the Committee on Rules from the consideration of the resolution
(H. Res. 585)
No. 0011 February 28, 2006 the Committee on Rules from the consideration of the resolution
(H. Res. 614)
No. 0012 April 26, 2006 the Committees on Ways and Means, Energy and Commerce and Education and the Workforce from the consideration of the bill
(H.R. 4263)
No. 0013 May 23, 2006 the Committee on Rules from the consideration of the resolution
(H. Res. 814)
No. 0014 July 27, 2006 the Committee on Rules from the consideration of the resolution
(H. Res. 917)
No. 0015 September 20, 2006 the Committee on Rules from the consideration of the resolution
(H. Res. 987)
No. 0016 September 25, 2006 the Committee on Rules from the consideration of the resolution
(H. Res. 998)
No. 0017 September 27, 2006 the Committee on Rules from the consideration of the resolution
(H. Res. 1007)
No. 0018 September 28, 2006 the Committee on Education and the Workforce, Energy and Commerce from the consideration of the bill
(H.R. 1402)

Footnotes

1Elected Majority Leader by the Republican Conference on February 2, 2006.

2Elected Majority Leader on an interim basis by the Republican Conference on September 28, 2005, to fill the vacancy created when Majority Leader Tom DeLay temporarily stepped aside.

3On September 28, 2005, Majority Leader Tom DeLay temporarily stepped aside as Majority Leader pursuant to Republican Conference rules.

4Resigned on November 18, 2005. See Congressional Record, House, 109th Cong., 1st sess.: H11026

5Appointed by the Speaker on November 18, 2005. See Congressional Record, House, 109th Cong., 1st sess.: H11026
Elected by the House of Representatives (H. Res. 582) on December 6, 2005.Congressional Record,House, 109th Cong., 1st Sess.: H111073